Na vsebino

Šesta trgatev v Grajskem vinogradu

20. september 2023
Trgatev rdecegrajc 20.9 11

Leta 2016 smo na južnem pobočju Grajskega griča uredili Grajski vinograd. Zasadili smo 1050 trsov bele sorte belpin (chardonnay) in rdeče sorte rdečegrajc (zweigelt). Ljubljana je tako dobila novo pridobitev, posebnost nekaterih prestolnic (npr. Pariza, Prage), in si tudi na ta način utrdila naziv iz leta 1987 »mesto trte in vina«. Ljubljanski grad s svojim vinogradom, potomko najstarejše trte na svetu z mariborskega Lenta, ki raste na Grajskem dvorišču, z Grajsko vinoteko in svojo lastno polnitvijo vina iz Grajskega vinograda lepo zaokroža grajsko vinsko zgodbo.

Danes, 20. septembra 2023, smo z veseljem opravili že šesto trgatev v Grajskem vinogradu. Strokovni nosilec, ki skozi celo leto skrbi za Grajski vinograd, je Kmetijski inštitut Slovenije pod vodstvom predstojnika Oddelka za sadjarstvo, vinogradništvo in vinarstvo dr. Francija Čuša; za urejenost vinograda poskrbijo sodelavci Ljubljanskega gradu. Po oceni strokovnega nosilca je belo in rdeče grozdje solidno dozorelo. Kljub ne preveč ugodnim razmeram za rast v tem poletju – predvsem zaradi obilice dežja – veseli podatek, da smo uspeli v največji meri ohraniti zdravo grozdje. Meritve kažejo, da si lahko obetamo soliden letnik in polno rodnost, kar pomeni dober kilogram grozdja na trto, ter kasneje, v letu 2024, ustekleničenje približno 600 buteljk posamezne sorte.

Na Kmetijskem inštitutu Slovenije so v dneh pred trgatvijo ustekleničili grajsko vino letnik 2022, ki ga ocenjujejo za zelo dober, če ne najboljši letnik v kratki zgodovini našega vinograda; lani so bile namreč vremenske razmere ugodne, rodnost trt primerna in dozorelost grozdja ob trgatvi več kot odlična. Napolnili smo 720 steklenic rdečegrajca in 480 steklenic belpina. Vino bo kmalu na voljo v Grajski trgovini, okušati ga bo mogoče tudi v gostinskih lokalih Ljubljanskega gradu.