Ljubljanski grad je leta 2024 obiskalo skoraj 1.300.000 obiskovalcev, tirna vzpenjača je prepeljala več kot 575.000 potnikov, skozi celo leto se je v grajskih prostorih odvilo 319 dogodkov, 1033 vodenih ogledov in še 324 poročnih obredov. Z odprtjem zadnjega prenovljenega prostora – večnamenske dvorane Kazemate – smo končali prenovo in revitalizacijo gradu; ob tem smo lani tehnično in vsebinsko prenovili Virtualni grad.
V prvih mesecih minulega leta so bile izvedene še tri večje investicije: večji remont vzpenjače (v skladu z zakonodajo), sanacija vstopnega mostu ter prenova Gostilne na Gradu.
V letu 2025 želimo nadaljevati z ustvarjanjem kakovostnih in raznolikih vsebin na vseh področjih delovanja – od kulture, turizma, namestitev, kulinarike do industrije srečanj. V skladu s Strategijo razvoja in finančnimi možnostmi pa si bomo prizadevali za pripravo in kasneje izvedbo projektov v okviru celostne ureditve Grajskega griča.
Števci prehodov na Ljubljanskem gradu so lani zabeležili 1.265.657 obiskovalcev; tirna vzpenjača je prepeljala 575.222 potnikov in ob tem dosegla nov mejnik – v juliju je prepeljala že šestmilijontega potnika od začetka obratovanja, za odlično realizacijo starejšega datuma pa prejela še nagrado patinasti svinčnik s področja arhitekture. V grajskih prostorih smo izvedli 319 dogodkov, 1033 vodenih ogledov in še 324 poročnih obredov. Osrednjo poletno razstavo fotografij Jake Ivančiča si je ogledalo več kot 40.000 obiskovalcev.
Med drugim smo v prvih mesecih leta z odprtjem večnamenske dvorane Kazemate zaključili obnovo in revitalizacijo Ljubljanskega gradu, tehnično in vsebinsko posodobili Virtualni grad, sanirali vstopni most ter uspešno opravili redni remont tirne vzpenjače. Prenovljena je bila tudi Gostilna na Gradu.
Naše programe smo obogatili; na novo ponujamo: Mestni oddih med grajskimi zidovi in trtami, Piknik med grajskimi trtami ter prostorsko projekcijo V objemu impresionizma. Trte v grajskem vinogradu so lani dobro obrodile – imeli smo uspešno sedmo trgatev in ustekleničenje kvalitetnega letnika 2023. Kulinarični časovni stroj je bil umeščen v zbirko Edinstvenih doživetij Slovenije in je prejel najvišjo oceno ter nagrado sejalec 2024. Z Michelinovo zvezdico pa sta bila znova nagrajena restavracija Strelec na Ljubljanskem gradu in njen chef Igor Jagodic.
Hostel Celica, ki je od leta 2018 v upravljanju Javnega zavoda Ljubljanski grad, je v preteklem letu zabeležil povprečno zasedenost v višini 70 odstotkov, med aprilom in oktobrom pa že 84-odstotno. Med letom smo tam izvedli tudi 106 kulturno-umetniških dogodkov.
Direktorica Javnega zavoda Ljubljanski grad Mateja Avbelj Valentan je izrazila zadovoljstvo nad rastočim obiskom ter ob tem poudarila: »Preteklo leto so morali naši obiskovalci kdaj potrpeti – večja investicijska in vzdrževalna dela so občasno motila delovanje gradu, vendar smo zadovoljni, da smo vse opravili v roku, in tako obiskovalcem omogočamo še boljšo uporabniško izkušnjo v urejenem in vzdrževanem objektu Ljubljanskega gradu. Letos bo del, ki bi motila obiskovalce, manj, bolj intenzivno se bomo posvečali pripravi projektov za ureditev Grajske planote.«
V nadaljevanju predstavljamo povzetke rezultatov minulega leta skupaj z delom kratkoročnih načrtov.
Turizem 2024 v številkah
Števci prehodov so zabeležili 1.265.657 obiskovalcev (v letu 2023 1.190.229 obiskovalcev). Tirna vzpenjača je prepeljala 575.222 potnikov (v letu 2023 543.449 potnikov); od začetka obratovanja pa skupno že 6.312.097 potnikov in opravila več kot 981.000 voženj.
V strukturi obiskovalcev se je še povečal delež tujih obiskovalcev, ki zdaj znaša dobrih 79 odstotkov. V statistiki prodanih turističnih vstopnic lahko opazimo, da so med tujci prevladovali obiskovalci iz Italije, Nemčije, Združenih držav Amerike, Velike Britanije, Hrvaške, Francije, Španije, Nizozemske, Koreje in Avstrije.
Kultura in industrija srečanj 2024 v številkah
Na kulturno-umetniškem področju – v okviru glasbenega, likovno-galerijskega, izobraževalnega, uprizoritvenega, filmskega programa ter tradicionalnih dogodkov – smo lani izvedli 201 dogodek. Izpostaviti velja: Jazz Club Ljubljanski grad in sedem let njegovega uspešnega delovanja s pogosto razprodanimi petkovimi koncertnimi večeri; odmevno osrednjo poletno fotografsko razstavo Jake Ivančiča, ki si jo je v dveh mesecih ogledalo več kot 40.000 obiskovalcev; Film pod zvezdami, ki ga pripravljamo skupaj s Kinodvorom in je lani beležil visoko povprečno obiskanost – 782 obiskovalcev na projekcijo; raznolike programe za otroke, med katerimi smo premierno izvedli novo lutkovno predstavo Friderik in zmaj.
Vsebinska in tehnična posodobitev Virtualnega gradu je posledično prinesla 46-odstotno povečanje obiska v primerjavi z istim obdobjem leto poprej. V zadnjem obnovljenem prostoru – Kazematah so bila v okviru prve razstave na ogled dela Silvana Omerzuja, zatem pa doživetje, ki je v našem okolju novost – prostorska projekcija del slovenskih impresionistov, ki bo na ogled do 26. oktobra 2025.
V okviru industrije srečanj smo grajske prostore za različne protokolarne in družabne dogodke oddali za 118 prireditev. Lani je bilo v grajskih prostorih skupno 319 dogodkov, ob tem pa še 324 poročnih obredov.
Skupno se je torej na Ljubljanskem gradu v letu 2024 odvilo 643 dogodkov kulturno-umetniškega programa, družabnih in protokolarnih dogodkov drugih organizatorjev in porok ter 1033 vodenih ogledov.
Izbrani Grajski užitki
Blagovno znamko, povezano z grajsko kulinariko in vinsko zgodbo, razvijamo in nadgrajujemo. Lani smo ponudili dve novosti: Piknik med grajskimi trtami in Mestni oddih med grajskimi zidovi in trtami, ki ga povezujemo s svojo namestitveno dejavnostjo v apartmajih Na Stolbi. V Grajskem vinogradu smo izvedli sedmo trgatev; iz pridelka bo letos napolnjenih približno 1500 steklenic belpina in rdečegrajca. Približno toliko steklenic smo jeseni napolnili tudi z letnikom 2023. Grajsko vino je na voljo v grajski trgovini Friderik, okušati ga je mogoče na doživljajskem vodenem ogledu Kulinarični časovni stroj, ki je lani prejel nagrado sejalec 2024, v grajskih gostinskih lokalih ali na dnevu odprtih vrat, s katerim obeležujemo zasaditev te mestne posebnosti na zelenem griču nad mestom.
Javni zavod Ljubljanski grad v letu 2025
Kulturno-umetniški program bo v letu 2025 zajemal vsa umetniška področja; na likovno-galerijskem programu velja izpostaviti osrednjo poletno razstavo mednarodno uveljavljenega oblikovalca Tomata Koširja; Ljubljanski grad bo tudi eno izmed prizorišč Grafičnega bienala Ljubljana, ki letos obeležuje 70-letnico; osrednja tema prostorske projekcije v Kazematah bo tokrat slovenska ilustracija – v sodelovanju z Mladinsko knjigo bomo obeležili njihovo 80-letnico delovanja. Glasbeni program predstavlja osmo sezono Jazz Cluba, Ljubljanski grad bo znova tudi eno izmed prizorišč festivala Ment. Raznoliki programi se nam obetajo na področju izobraževalnih in uprizoritvenih programov; v okviru festivalskega dogajanja bomo priredili 14. grajske dneve in Grajski december. Med najbolj obiskanimi in priljubljenimi poletnimi dogodki na prostem bo tudi letos zagotovo Film pod zvezdami – letni kino (v sodelovanju s Kinodvorom).
Na področju ponudbe in izvajanja turistične dejavnosti bomo razvili novo različico grajskega pobega, ki se bo odvijal na Grajskem griču, s čimer želimo sprostiti v glavni turistični sezoni pogosto prenatrpano Grajsko dvorišče. Tudi v prihodnje bomo svoje dejavnosti usmerjali v predstavitve gradu ter njegove ponudbe na tujih trgih.
Kot imetniki certifikatov zeleni ključ in Slovenia green attraction bomo nadaljevali dejavnosti na področju trajnostnega turizma; večji premik na tem področju želimo letos doseči na področju mobilnosti oziroma trajnostnih oblik prihoda na grad v času večjih dogodkov.
Na področju investicij in investicijskega vzdrževanja predvidevamo sanacijo in vzdrževalna dela na Razglednem stolpu in Grajskem dvorišču. Za izvedbo nadaljnjih projektov, ki jih bomo izvajali v skladu s finančnimi možnostmi naše ustanoviteljice – Mestne občine Ljubljana, bomo pripravili investicijsko in projektno dokumentacijo za obnovo in dokončanje Bastije ter celovito ureditev Grajskega griča.
Namestitvena dejavnost v Hostlu Celica in studiih Na Stolbi
Hostel Celica, ki je od leta 2018 v upravljanju Javnega zavoda Ljubljanski grad, je v preteklem letu beležil povprečno 70-odstotno zasedenost, med aprilom in oktobrom pa že 84-odstotno; veseli nas podatek o podaljšanju glavne sezone. Največ gostov je bilo iz Nemčije, Velike Britanije, Francije, Združenih držav Amerike, Italije in Avstralije.
V Hostlu Celica smo leta 2024 izvedli 106 programskih dogodkov s področij glasbe, likovne umetnosti ter izobraževalnih in družabnih programov. Glasbene dogodke smo izvajali v koprodukciji s KUD Sestava, cikel poletnih koncertov Celica špila pa je nastal v naši lastni produkciji.
Tudi leta 2025 želimo nadaljevati s kvalitetno ponudbo prenočevanj za popotnike od blizu in daleč, z obstoječo gostinsko ponudbo ter s pestrim kulturnim programom, ki bo namenjen tako domači publiki kot tujim obiskovalcem. Za še boljše počutje gostov bomo postavili novo pokrito kolesarnico, prenovili bar ter skupne prostore za druženje v drugem nadstropju.
Javni zavod Ljubljanski grad je sredi leta 2023 dobil v upravljanje studia Na Stolbi, ki v zelenem okolju Grajskega griča ponujata štirizvezdično namestitev. Lani smo tam dosegli 57-odstotno povprečno zasedenost. Prevladovali so gostje iz Velike Britanije, Nemčije, Avstralije, Italije in Združenih držav Amerike. V letu 2025 pričakujemo še boljšo zasedenost, predvsem zaradi vključitve nastanitve v nove programe zvestobe rezervacijskih portalov ter dobrih ocen gostov, ki so bivali Na Stolbi.
Poslovni rezultat zavoda
V Javnem zavodu Ljubljanski grad pričakujemo, da bo poslovni rezultat leta 2024 pozitiven. Ocenjujemo, da bomo imeli za leto 2024 presežek prihodkov nad odhodki. Natančnejši podatki o poslovanju zavoda bodo znani ob zaključnem računu.
Ustanoviteljica – Mestna občina Ljubljana javnemu zavodu zagotavlja del sredstev za pokrivanje programskih stroškov, plače in materialne stroške, razliko pa zavod pokriva iz lastnih sredstev. Ustanoviteljica prav tako zagotavlja sredstva za večino investicij.