Grajski grič je seveda veliko starejši kot grad, ki ga krasi. Kamnine Posavskih gub, kamor spada tudi Grajski grič v Ljubljani, so nastajale v zgornjem karbonu, pred več kot 300 milijoni let na prostoru rečne delte, v topli tropski klimi blizu ekvatorja. Sliši se skoraj neverjetno. Pokukajte v davno preteklost, o kateri pričajo najdeni fosili.
Kaj lahko pričakujete?
Na razstavi je prikazana je geološka zgradba Posavskih gub, originalni primerki zgornje karbonskih fosilov rastlin, ohranjen pa je tudi del plasti, v katerih so bili fosili najdeni.
Da so kamnine Posavskih gub, kamor spada tudi Grajski grič v Ljubljani, nastajale v zgornjem karbonu, so potrdile geološko-paleontološke raziskave kamnin in fosilnih rastlin, ki so bile najdene ob izgradnji tirne vzpenjače na Ljubljanski grad v letu 2006.
Fosilne rastline na Grajskem griču so bile prvič opisane že v 19. stoletju. V fosilni združbi so presličnice ali členovke (Equisetopsida ali Articulatae), lisičjačnice (Lycopodiopsida, Lycopsida), pteridosperme (Pteridospermopsida) in kordaiti (Cordaitanthales). Grajski grič je najbolj zahodno ležeče nahajališče paleozojske flore v Posavskih gubah in predstavlja pomemben prispevek v poznavanju in razširjenosti evroameriške floristične province v zgornjem karbonu.
Predstavitev so omogočili: Zavod RS za varstvo narave, Geološki zavod Slovenije, SCT, Mestna občina Ljubljana, Agencija Republike Slovenije za raziskovalno dejavnost, Agencija Republike Slovenije za okolje; Paleontološka zbirka Jurkovšek – regionalni Prirodoslovni muzej Slovenije.
Avtorji razstave: dr. Tea Kolar Jurkovšek (GeoZS), dr. Bogdan Jurkovšek (GeoZS) in dr. Uroš Herlec (NTF)
1 | 2
2 | 2
Potek ogleda
Medtem ko čakate, da se popeljete nazaj prosti mestu, si vzemite čas in si oglejte razstavo v čakalnici zgornje postaje vzpenjače.
Uživali! Pripravili smo veliko programov, primernih za najmlajše in malo večje otroke. Pa brez skrbi, tudi jaz bom bdel nad njimi, da bodo varni in zadovoljni.